Nabór wniosków na stypendia SCIEX- NMS w Szwajcarii

Rozpoczął się nabór wniosków do Programu wymiany naukowej między Szwajcarią a nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej Funduszu Stypendialnego Sciex-NMSch. Nabór potrwa do 1 listopada 2013 r. do godziny 24:00.Głównym celem projektów realizowanych w ramach Funduszu Stypendialnego jest utworzenie partnerstw naukowych, które rozwiną zdolności poszczególnych pracowników naukowych, a także doprowadzą do nawiązania lub zacieśnienia kontaktów miedzy pracownikami naukowymi ze Szwajcarii oraz Polski.

Czego dotyczy nabór wniosków?

SCIEX-NMS umożliwia młodym naukowcom realizację  projektów badawczych w Szwajcarii pod opieką mentorów z Polski i Szwajcarii. Z Funduszu Stypendialnego mogą skorzystać przedstawiciele wszystkich dyscyplin akademickich. Stypendyści otrzymują stypendium na pokrycie kosztów utrzymania, podróży, ubezpieczeń oraz grant na pokrycie kosztów udziału w konferencjach czy publikacji.

Stypendia dla młodych naukowców przyznawane są na okres 6-24 miesięcy w wysokości i wynoszą

  1.  w przypadku doktorantów: ok. 50 000 CHF przez pierwsze 12 miesięcy pobytu oraz ok. 55 000 CHF przez kolejne 12 miesięcy pobytu (pobyt od 6 do 24 miesięcy)
  2. w przypadku młodych pracowników naukowych: ok. 80 000 CHF przez 12 miesięcy pobytu(pobyt od 6 do 18 miesięcy) oraz koszty obciążeń pracodawcy szwajcarskiego z tytułu płacenia   podatków i ubezpieczeń społecznych.

Ponadto mentorzy (samodzielni pracownicy naukowi) mogą korzystać w celu przygotowania projektów badawczych lub w związku z ich realizacją, z krótkich tj. 5- dniowych pobytów w Szwajcarii  (maksymalne dofinansowanie 2500 CHF).

Kto może aplikować:

O stypendia mogą wnioskować jedynie partnerstwa składające z się z uczelni polskich (Sending institution) i uczelni lub instytutów naukowych z Szwajcarii (Host institution). Wniosek przygotowywany jest wspólnie ale wysyła go strona Szwajcarska. Lista możliwych instytucji goszczących obejmuje uczelnie i instytuty badawcze i jest dostępna tutaj.

Stypendia mogą zostać przyznane:

  1.  studentom studiów doktoranckich (wyjazdy na projekty badawcze trwające od 6 do 24 miesięcy) – wyjazd najwcześniej rok po obronie pracy magisterskiej
  2. młodym pracownikom naukowym, którzy posiadają co najmniej tytuł doktora (wyjazdy na projekty badawcze trwające od 6 do 18 miesięcy) – wyjazd możliwy najpóźniej 5 lat od obrony doktoratu
  3. mentorom z instytucji wysyłających z Polski oraz mentorom z instytucji goszczących ze Szwajcarii, jako pracownikom naukowym wspierającym stypendystów (wyjazdy na 5-dniowe wizyty studyjne).

Aplikacja obejmuje m.in. informacje o planowanym projekcie oraz życiorys młodego naukowca i mentorów. Spis dokumentów jest dostępny tutaj.

Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie internetowej:

  http://sciex.pl/zaproszenie_do_skladania_wnioskow_2013

Osoby zainteresowane aplikowaniem w ramach programu prosimy o kontakt z Działem ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej (pok. 102) za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie pod numerem 091 48 09 345 lub osobiście. Pomożemy Państwu w uzyskaniu informacji, znalezieniu Partnera w Szwajcarii oraz przygotowaniu aplikacji.